#akceproklima #FFF #probudoucnost (změnit město)
Debatní
Kultura
Přímá akce
Sportovní
Vzdělávací
Středa 18. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Debatní Vzdělávací 
16:30
Lipka, pracoviště Lipová

Klub E-mise pro středoškoláky: Envi mise začíná!

Klub s vysokou koncentrací témat, která se nemají zametat pod koberec, a zážitků startuje! Náplň šitá na míru bude obsahovat exkurze (laboratoř, nakladatelství, redakce, kino, krejčovský salon, bezobalový obchod, galerijní depozitář…), workshopy (domácí kosmetika, upcycling, domácí kompostér), první pomoc v praxi (simulace) a pomoc přírodě na víkenodvkách (sázení stromů, čištění studánek, vytrhávání invazních rostlin), projekce dokumentů a besedy i výpady do městské džungle. Přidej se k nám!

Událost na FB Facebook Youtube Web
Čtvrtek 19. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Debatní Vzdělávací 
18:00
Kongresový sál Divadla Husa na provázkuPřednáška a diskuze: Fakta o klimatu - Co víme o klimatu a klimatické změně?

Zprávy o klimatické změně a o tom, jak ji můžeme ovlivnit jsou někdy protichůdné, často vytržené ze souvislostí, někdy mohou vypadat jako náhodné výkřiky, jindy jako souboj “alarmistů” a “popíračů”. Jak se v tom vyznat? V přednášce chceme pomoci laikům zorientovat se v tématu. Co víme o klimatickém systému s jistotou a co naopak víme jen přibližně? Na čem stojí přesvědčení, že současné změny klimatu způsobuje lidská činnost? Jaký můžeme očekávat další vývoj, jaké dopady jsou nevyhnutelné a co je možné ovlivnit? Jak vypadají různé scénáře vývoje? V čem jsou nepřesné nebo chybné argumenty stávkujících studentů nebo skeptiků? 

 

Ondřej Přibyla a Marek Lahoda jsou součástí projektu faktaoklimatu.cz, který se snaží srozumitelně a přehledně prezentovat informace obsažené ve vědeckých zprávách, odkazovat na dostupná data a celkově pomoci ukotvit diskusi v souvislostech. Ondřej vystudoval teoretickou fyziku, několik let učil na Masarykově Univerzitě předmět “Změny klimatu” a v současné době se zabývá řešením skupinových konfliktů a systemickými intervencemi v organizacích. Marek je doktorský student Fyzické geografie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, na částečný úvazek pracuje na Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) a první dva měsíce letošního roku strávil prací na české polární základně v Antarktidě.

Událost na FB Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Debatní Vzdělávací 
19:00
Učebna C11 (Filozofická fakulta, budova C, první patro)Míříme k vyhynutí (a co s tím můžeme dělat)

Situace se ztrátou biodiverzity a klimatickou změnou je jasná: eskaluje nám to. Co s tím můžeme dělat ale tak jasné není. Pojďte si poslechnout o přístupu Extinction Rebellion – jak téma dostat do obecného povědomí, jak vybudit lidi, jak tlačit na vládu, aby problému dala prioritu. Dozvíte se aktuální info o klimatické změně, argumenty proč absolutně nemáme čas. Chmurné vyhlídky, mobilizace akčních lidí. Proč Extinction Rebellion podporuje Greta a dalších zhruba milion lidí po světě? Protože to nejspíš funguje. Povede se přes občanskou neposlušnost probrat lidi i v Česku? Přijďte zjistit, co můžete udělat vy. Hodí se nám všechny typy lidí, všechny dovednosti.

Pátek 20. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Debatní Vzdělávací 
08:45
HaDivadlo, BrnoDebata středoškloláků s odborníky na klima

Přednáška spojená s debatou s odborníky z Univerzity Palackého a Akademie věd (CZECH GLOBE), zabývající se klimatickou změnou. Prof. Mgr. Ing. MIROSLAV TRNKA, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, Doc. RNDr. PAVEL NOVÁČEK, CSc. z Katedry rozvojových studií UPOL, RNDr. JAN HOLLAN, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Program: 8:45 - 11:30 AKCE JE URČENA PRO TŘÍDY ŽÁKŮ STŘEDNÍCH ŠKOL. BEZ PŘEDCHOZÍ REGISTRACE NENÍ VSTUP MOŽNÝ!

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Přímá akce 
10:00
Moravské náměstí u JoštaStávka za klima

Bude se konat další celosvětová studentská stávka za klima, na kterou zveme všechny, kteří se za společnou budoucnost chtějí postavit s námi. Jde tu přeci o budoucnost nás všech! Čas běží, situace se zhoršuje a společnost stále nekoná. Nám to ale není jedno! Pojďme na to společně upozornit stávkou.

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
13:00
Fakulta sociálních studií MUNI

Na cestě k zelené univerzitě

Pokusíme se zformulovat, co můžeme jako vysokoškolské studentky a studenti udělat, abychom přispěli k ekologické proměně našich škol. Máte nápad a chcte se o něj podělit? Chcete se zapojit a nevíte jak? Přijďte. Všechno je teprve na začátku a zapojit se může každý. ------ Univerzity za klima je iniciativa zastřešující studentky a studenty, pedagožky a pedagogy a další pracovnice a pracovníky vysokých škol, kterým není lhostejná budoucnost naší planety. V Praze probíhají pravidelná setkání od jara 2019. Nyní se připojuje Brno.

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
14:00
Hnízdo

Bazárek na Hnízdě

Máš doma něco navíc anebo Ti naopak něco chybí anebo Ti něco chybí, ale ještě nevíš co? Hlavně to nekupuj! Bude tu prostor pro výměnu oblečení, kvítí, drobností do bytu, velikostí do bytu, a dokonce i kol! Rádi Ti uvaříme kávu, veganské mňamky a společně posedíme.

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Kultura Přímá akce 
20:00
Bike Kitchen BrnoPodzimní kino: Privatizace Země

Vlastníme planetu Zemi my, nebo budoucí generace? Mají lidé právo koupit kus země a generovat na něm zisk za cenu destrukce prostoru, života a kultury? A komu patří výhled na Petrov? Teple se oblečte a přijďte do Bike Kitchen Brno na film Petropolis promítaný ve formátu podzimního kina. Akce se bude konat na veřejně přístupném soukromém pozemku.

Událost na FB Facebook Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
20:00
Místo tajnéAVA SUMMER FAREWELL #1

AVA kolektiv opět přináší dobrodružnou hudbu na neotřelá místa města a jeho přilehlého okolí. Jak využívat různé skryté prostory města ke kultuře a zároveň neomezovat sousedy? Tentokrát ve dvoudenním formátu.

Událost na FB Facebook
Sobota 21. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
10:00
Pracoviště Labyrint (SVČ Lužánky)

Slyšíme se? 2019

Akce je určena především dětem (se sluchovým postižením i bez něj) a jejich rodinám, ale i všem ostatním zájemcům. PODPORUJEME TÝDEN PRO KLIMA (20.9.-27.9.2019)! Pro děti připravujeme pestrý program v podobě ochutnávek afrického bubnování a tance, výtvarných dílen, výroby hudebních nástrojů, muzikoterapie, hraných pohádek, promítaných filmů, česání účesů, tetování, malování na obličej apod.

Událost na FB Facebook Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Kultura 
10:00
Park Lužánky

Chceš-li něco udělat pro Zemi, začni u sebe.

Chceš – li něco udělat pro Zemi, začni u sebe. Poznání sebe sama a Přírody prostřednictvím meditace. V rámci týdne pro klima bude v Lužánkách, vpravo vedle Domu dětí (souřadnice: 49.2060089N; 16.6071381E)

V sobotu 21.9.2019 od 10 do 15 hodin a

V neděli 22.9.2019 od 14 do 18 hodin

Možnost vyzkoušet si jak meditovat, jak se naladit na Přírodu, jak navodit stav přítomnosti a další osobní dovednosti, jak dosáhnout vnitřního klidu a míru.

Přijďte si to zkusit, zabere vám to jen 10 minut. Kdykoli mezi desátou a třetí v Lužánkách. Kdyby jste nás nemohli najít volejte +420 732253740

Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura Sportovní Přímá akce 
14:00
SAKO BrnoMistrovství světa v plavání v plastu

V sobotu 21. září proběhne nejen Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day) ale můžete se také zajít podívat, jak to v SAKU vypadá po setmění. Proběhne totiž Noc otevřených dveří, která vám zábavnou formou přiblíží, jak se v Brně zpracovává odpad. Kromě bohatého doprovodného programu pro děti i dospělé budou již tradičně probíhat každou hodinu komentované prohlídky provozu. V rámci Noci otevřených dveří pro vás bude také nachystán "bazén", ve kterém si můžete vyzkoušet plavání či pádlování v plastu.

Událost na FB Facebook Youtube Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Přímá akce 
14:00
Brno - ŠtýřiceUkliďme Česko

V sobotu 21.9. se koná celorepubliková akce Ukliďme Česko a zároveň Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day). Při této příležitosti se můžete přidat k dobrovolníkům z Trash Hero a zapojit se do globálního boje proti odpadkům. Vydáme se do Štýřic, kde vyčistíme okolí tramvajové tratě mezi zastávkami Vsetínska a Krematorium. A po úklidu zamíříme do blízkého parčíku na zasloužený piknik. Sraz je ve 14h na zastávce Celní.

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
14:00
Místo tajné (nutno zaregistrovat)

AVA SUMMER FAREWELL #2

AVA kolektiv opět přináší dobrodružnou hudbu na neotřelá místa v Brně. Tentokrát ve dvoudenním formátu, kde experimentální odnože taneční hudby střídá ambient a chillout. Pro lokaci je nutné se registrovat.

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
17:45
provázek.dvůrDen pro klima na Provázku: TIMO: LIMITED EDITION

odhalení malby

Slavnostní odhalení nejnovějšího obrazu brněnského streetartového umělce, jehož identita zůstává neznámá. Obraz vznikl v přímé souvislosti s Týdnem pro klima.

Úvodní slovo: Miroslav Oščatka, ředitel Centra experimentálního divadla

Ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla.

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací 
18:00
Kongresový sál Divadla Husa na provázkuDen pro klima na Provázku: FUNKČNÍ PŘÍKLADY PÉČE O KRAJINU

přednáška s besedou

Poslední dobou se v mediích objevují pouze varovné případy toho, jak je to špatné s klimatem, krajinou a vodou. Málokdy se setkáme s tím, že něco funguje. Proto bychom rádi představili známé i neznámé příklady z Česka i zahraničí, kde už se něco reálného povedlo.

Pojďme se společně podívat do měst, která umí hospodařit s vodou. Vydejme se do zemědělské krajiny, kde se zavádí agrolesnické systémy. Podívejme se na ukázky toho, jak se lze o krajinu starat s citem, pokorou a rozumem. Cílem přednášky je inspirovat a motivovat k pomoci životnímu prostředí ve městě, ve volné krajině nebo za vaším domem. Prezentace několika ukázek dobré praxe je určena širší veřejnosti.

 

Ing. Vilém Jurek (1985) – krajinný ekolog a inženýr působí v organizaci Rezekvítek jako vedoucí úseku Péče o přírodu. Profesionálně se věnuje ochraně přírody, ekologické obnově krajiny a problematice kolapsů v přírodě. Je členem redakční rady časopisu Veronica a řady odborných platforem, které se zabývají ochranou přírody.

Ve spolupráci s organizací Zelené Brno.

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
19:30
Provázek.dvůrDen pro klima na Provázku: DUŠAN HŘEBÍČEK A MOJI BLÍZCÍ

koncert

Koncert autorské tvorby nové tváře provázkovského souboru, vášnivého zahradníka a amatérského entomologa Dušana Hřebíčka. Dušanovy insitní písně vyjevují zázraky z jeho vlastní zahrady. „,Moji blízcíʻ jsou zvířata, která nejsou v oblibě. Malá a nepatrná - proto i písničky o nich jsou malé a nepatrné. Je v nich plno černého humoru a taky lásky,“ tvrdí tento pověstný introvert.

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Kultura 
20:00
Provázek.dvůrDen pro klima na Provázku: KRAJINA V TÍSNI

projekce filmu

r. Petr Jančárek, 2017, 52 min

Vzpomínky na povodně před několika lety odešly s velkou vodou. Dnes se Česko potýká s problémem sucha. Film z produkce Člověka v tísni ukazuje, jak spolu obojí souvisí. Bleskové záplavy i vysychání krajiny jsou projevem proměn globálního klimatu i důsledkem našeho zacházení s přírodou. Film zdůrazňuje dlouhodobé a dalekosáhlé důsledky špatného nakládání s českou krajinou.

Neděle 22. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Kultura 
14:00
Park Lužánky, Brno

Chceš-li něco udělat pro Zemi, začni u sebe.

Chceš – li něco udělat pro Zemi, začni u sebe. Poznání sebe sama a Přírody prostřednictvím meditace. V rámci týdne pro klima bude v Lužánkách, vpravo vedle Domu dětí (souřadnice: 49.2060089N; 16.6071381E)

V sobotu 21.9.2019 od 10 do 15 hodin a

V neděli 22.9.2019 od 14 do 18 hodin

Možnost vyzkoušet si jak meditovat, jak se naladit na Přírodu, jak navodit stav přítomnosti a další osobní dovednosti, jak dosáhnout vnitřního klidu a míru.

Přijďte si to zkusit, zabere vám to jen 10 minut. Kdykoli mezi desátou a třetí v Lužánkách. Kdyby jste nás nemohli najít volejte +420 732253740

Web
Pondělí 23. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Přímá akce 
15:30
Dominikánské náměstíPohřeb pro naše lesy

V pondělí 23. září uspořádáme ve městech po celé České republice pro naše lesy pohřeb. Přineseme do měst mrtvé stromy z venkova a a připomeneme tak našim voleným zástupcům, že právě oni je nedokázali uchránit. V Brně poneseme stromy v průvodu, který začne na Náměstí Svobody a skončí na Dominikánském náměstí, kde bude následovat smuteční obřad. Přijďte všichni a zúčastněte se s námi průvodu! Stromy a větve budou na místě k dispozici. Přineste svíčky, věnce a květiny, abychom památku našich lesů řádně uctili. Akce je řádně nahlášená a povolená

Událost na FB Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
17:00
Černovické nábřežíMalá vodnická pohádka

Klimatická pohádka pro celou rodinu. Výsostně typickou mytologickou postavou české kotliny je vodník: objevuje se často nejen v pohádkách ale i v příbězích pro dospělé, je důležitou postavou takzvaného národního obrození. Výsostně typickým problémem současného Česka je nedostatek vody a neschopnost ji udržet. Spolu s Karlem Čapkem sledujeme dva vodníky, jimž v řece dochází voda, a je tedy potřeba přijmout jiné povolání: takový vodník může být průvodcem, stavět vodojemy, může být psovodem, závodníkem nebo psát úvodníky. Může být ovšem i obvodním cestujícím, který se snaží přimět lidi k recyklaci užitkové vody a dalším jednoduchým věcem, které zásadně uleví krajině. Hrají: Lucie Ingrová, Daniel Možnar Hudba: Eva Rohleder Produkce: Kristýna Břečková, Agáta Přikrylová Režie: Jiří Honzírek

Úterý 24. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura Vzdělávací 
16:00
Moravská galerie, Pražákův palác, Herna

Ateliér pro klima

Můžeme tvořit bez zátěže životního prostředí? Herna v Pražákově se otevírá v úterý odpoledne pro všechny, kteří mají tvořivé ruce a uvědomělého ducha. A co nás čeká? Budeme šít a přešívat, protože upcycling je cool a nabízí spoustu možností. Můžete si zde ušít originální pytlík na ovoce a vlastnoručně si vyrobit ekologický prášek na praní nebo se můžete pustit do vytvoření vlastní nášivky na batoh. Jde to hravě i šetrně! Workshop pro děti i dospělé Materiál bude k dispozici, ale můžete si přinést i vlastní zbytky látek nebo staré tričko, které proměníme v nepoznání. Lektorské vedení: Kateřina Minaříková, Dominika Halvová, Romana Cásková VSTUP ZDARMA

Událost na FB Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací 
18:00
kancelář Pábeníworkshop Jak rozhýbat cirkulární podnikání?

Na praktickém workshopu si ukážeme základní principy, na kterých může stát cirkulární podnikání a jak hledat příležitosti ve vašem businessu, které budují udržitelnou a ekologicky šetrnou společnost. Přihlásit se můžete na emailu jana@pabeni.cz

Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
18:30
ViaRaMeditace milující laskavosti pro všechny bytosti

V rámci pravidelnách meditačních setkání se budeme věnovat výhradně meditaci Mettá - milující laskavosti.

Facebook
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Debatní Kultura 
20:00
Centrum experimentálního divadla p.o.AUDIOCAFE: V mongolské stepi uprostřed léta

V rozhlehlé mongolské stepi, nedaleko hranic s Ruskem a Čínou, potkal Jiří Slavičínský pastevce Čandrábala a jeho ženu Cerendolgor. Jejich stáda se potýkají se zhoršující se kvalitou pastvin a v celé oblasti v důsledku klimatických změn ubývá srážek a zvětšuje se sucho. Mongolsko navíc stále častěji postihuje ničivý 'dzud'. Když po vyprahlém létě přijde v zimě sníh a tuhý mráz, jde dobytku o život a pastevcům o živobytí. / Zvukově vyladěný dokument o cestě za vodou. / Následuje debata s autorem Jiřím Slavičínským a dramaturgyní Brit Jensen. AudioCafé / Zvukové úterky od osmé večerní v kavárně divadla Husa na provázku. Soustředěné poslechy audiodokumentů, debaty s jejich autory a dramaturgy, jak o tématu, tak o formě. Projekt Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla, Českého rozhlasu.

Událost na FB Facebook
Středa 25. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací 
10:00
Zasedací místnost Domu ochránců přírodyNelétám.cz tisková konference

Tisková konference pro novináře k představení manifestu Ekologického institutu Veronica Nelétám.cz. Letecká doprava je z hlediska klimatu nejvíce poškozující způsob dopravy. Letadla kromě CO2 vypouští další látky, které v součtu způsobují, že klimatické dopady letectví jsou nejméně dvakrát vyšší než účinek samotného vypouštěného CO2.

Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura Přímá akce 
10:30
Česká, "pod hodinami"Tají, že tají

Kolemjdoucí dostanou do dlaní poselství. Je jen na nich, jak s ním naloží. Happening bude paralelně probíhat i v Ostravě na festivalu Malamut s performerem Vladimírem Havlíkem.

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Přímá akce Kultura 
14:30
Česká, "pod hodinami"Tají, že tají

Kolemjdoucí dostanou do dlaní poselství. Bude jen na nich, jak s ním naloží.

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
15:00
Centrum Syřiště, NaZemiKlimatická krize? A co já s tím?

Jak se stavět k tak komplexnímu problému, na který můžeme nahlédnout jen z malé části? Jak řešit výzvu, která přesahuje možnosti jednotlivce i celé populace? Tříhodinový workshop o tom, jak možno nahlížet na klimatickou krizi, jak vnímat různé interpretace klimatické změny, jak hledat východiska a řešení tohoto neutěšujícího a komplexního problému.

Událost na FB
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
18:00
Kabaret ŠpačekZelený čaj: Klimatická krize a média v post-faktické době

Jakým způsobem referují česká média o klimatické změně? Která témata přitom preferují a která pomíjí? Vykreslují změnu klimatu jako hrozbu či spíše příležitost? Vnášejí do veřejného prostoru příklady úspěšných klimatických opatření? Jaká je úroveň a podoba klimatické diskuze v tuzemském veřejném prostoru - jaká klišé, stereotypy a mýty se v ní objevují? A existuje vůbec něco jako vyvážené zpravodajství o klimatické krizi?

Událost na FB
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
19:30
HaDivadloDiskuze A2: Reakce na klimatický summit OSN v New Yorku

Pro HaDivadlo již tradiční formát Diskuze A2. Kurátor a moderátor Matěj Metelec, hosté budou postupně zveřejněni.

Facebook Web
Čtvrtek 26. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
18:00
Úřad městské části Brno-středZelený čaj: Chce Česko chránit klima?

Jaký je vztah české veřejnosti ke změně klimatu? Přispívá toto téma k polarizaci a dalšímu štěpení tuzemské společnosti? Která z klimatických opatření obyvatelé Česka podporují? Jak do ochrany klimatu zapojit co nejširší vrstvy veřejnosti a jak na toto téma vést životaschopný mezigenerační dialog? Co může v tomto směru udělat každý z nás včetně snížení vlastní uhlíkové stopy?

Událost na FB
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Přímá akce Sportovní Kultura 
18:00
Moravské náměstí před ScalouVelká podzimní klimajízda

Motorová doprava = emise skleníkových plynů = klimatická krize. Nemotorová doprava = bezemisní = chráníte klima. Je to jednoduché. Připojujeme se s podzimní cyklojízdou k akcím Týdne pro klima https://www.tydenproklima.cz/. Přebujelá a předotovaná motorová doprava nejen že škodí lidem ve městě, jejich zdraví, znečišťuje ovzduší, způsobuje vážné dopravní nehody, kazí veřejná prostranství, obtěžuje hlukem a puchem, ale také přispívá ke klimatickému rozvratu Země. Cyklojízda bude pohodinda jako vždy, vítání jsou všichni na kolech, koloběžkách a jiných samohybech, kterých se v Brně za poslední rok vyrojila celá řada.

Událost na FB Facebook Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
18:00
Pražákův palác

Zahájení výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Moravská galerie spolu se Společností Jindřicha Chalupeckého a letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého přichází s projektem využívajícím obnovitelné zdroje energie k provozu finálové výstavy v Pražákově paláci. Výstava bude napojena na dočasnou fotovoltaickou elektrárnu umístěnou na základech rozestavěného Janáčkova kulturního centra v sousedství galerie. Organizátoři tento projekt chápou jako důležitý příspěvek k aktuální diskuzi o klimatických změnách. Zahájení výstavy finalistů se bude konat během Týdne pro klima (20.–27. 9.).

Událost na FB Facebook Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
18:00
Pražákův palác, Moravská galerie v BrněVernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Finalistky a finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 – umělecká skupina Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová – se kolektivně rozhodli udělat podstatný společný krok stejným směrem, když souhlasili s tím, aby celá společná výstava v Pražákově paláci v Brně byla místo klasických zdrojů poháněna solární energií. Tento bezprecedentní případ alternativního pohonu umělecké výstavy v renomované lokální instuci je zároveň závazkem pro pořadatele, kteří tím sami sebe postavili do nelehké situace – zhodnotit ekologické dopady své práce. Skrze důsledné sledování a počítání uhlíkové stopy výroby jednotlivých uměleckých děl prezentovaných na výstavě CJCH 2019, ale i samotného fungování Společnosti Jindřicha Chalupeckého při přípravě výstavy (cestování mezi Prahou a Brnem, svozy uměleckých děl atd.) se tak realizace výstavy třicátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého stala doslova experimentální laboratoří na poli využívání (nejen) přírodních zdrojů pro umělecké účely. Závazek sledovat vlastní jednání a jeho dopady na naše sdílené životní prostředí, otevřel zcela novou perspektivu pohledu na umělecký provoz. Provoz výstavy na solární energii je unikum, které se podařilo realizovat řediteli Moravské galerie Janu Pressovi především díky systematickému vyjednávání se statutárním městem Brno. Jan Press, který se nebojí experimentovat ani v pozici ředitele zavedené výstavní instituce, také úspěšně oslovil stěžejního partnera výstavy, společnost FitCraft Energy, která navrhla a realizovala celé řešení fotovoltaického pole pro pohon výstavy.Ve spolupráci s architektonickým studiem No Architects (Daniela Baráčková a Jakub Filip Novák) pak byla pro celéý prostor výstavy v přízemí historické budovy Pražákova paláce vytvořena externí rozvodná síť dodávající proud ze sluneční energie. Tento radikální experiement nicméně jeho účastníci nečiní s cílem naoko neutralizovat energetickou náročnost své profese. Organizátoři by si primárně přáli otevřít tímto počinem širší diskuzi na téma udržitelnosti uměleckého provozu a produkce uměleckých děl.

Událost na FB Facebook Web
Pátek 27. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
09:30
Lipka, pracoviště JezírkoZahradní inspirace na Jezírku

Řekni babičce a dědovi, ať dorazí v pátek 27. září na Jezírko. Koná se tam akce pro seniory s názvem Zahradní inspirace. Bábi i děda si zde mohou vyrobit bylinkové polštářky a dekorace z podzimních plodů, prohlédnout vyvýšené záhony v naší přírodní zahradě, a také diskutovat o tom, proč nás zlobí klima! Pokud se senioři chtějí dozvědět více o velkých změnách počasí, jak je to s tím broukem kůrovcem nebo je jen zajímá, jaká budoucnost čeká jejich vnoučata, nechť dorazí právě na Jezírko. Akce je vhodná i pro pohybově znevýhodněné účastníky a koná se za každého počasí.

Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
13:00
Lipka, pracoviště KamennáPŘÍRODNÍ ZAHRADA ODOLÁVÁ KLIMATICKÝM ZMĚNÁM

Přednáška s besedou o přírodních zahradách a jejich schopnosti odolávat klimatickým změnám, přednáška se uskuteční v rámci oslav a slavnostního otevření Zahrady U Řeky na Kamenné, lektor: předseda spolku Přírodní zahrada Martin Charvát

 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Přímá akce 
15:00
Lipka, pracoviště LipováZavařená zahrada nezavaří klimatu

I rodinné odpoledne může pomoci klimatu! Vychutnáme si lipkovou zahradu všemi smysly. Místo exotického ovoce si dáme naše místní vitamíny. Čekají na nás tipy na zpracování podzimní úrody, dobroty na ohni, moštování, hry, tvoření s plody, ochutnávky i vychytávky, díky kterým se naučíme snížit svou ekostopu levou zadní. S sebou si vezměte čistou skleničku od výživy.

Událost na FB Facebook Youtube Web
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
15:30
Dominikánské náměstí

Společně pro klima a pro budoucnost

Jako završení Týden pro klima bude Brnem znít hudba. V pátek 27. 9. na Dominikánském náměstí vystoupí brněnští interpreti a skvělí řečníci. Přijďte se setkat, užít se nezapomenutelný koncert a dozvědět více o brněnských iniciativách usilujících o lepší svět! Line-Up: 15:30 DJ Miltz 17:00 Gentle Elephant 18:00 Zelené koule 19:00 Tomáš Kočko 19:45 Erika Stárková 20:30 Ghost of You Od 22 hodin plynule navážete další dávkou výborné muziky s Major Issues w/ DJ soFa [BE] | Kabinet MÚZ. VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ :) dobrá nálada povinná! ;)

Událost na FB
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
17:00
Moravské náměstí Brnokoncert kapely Zelené koule

koncert

Událost na FB
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Kultura 
18:00
Moravské náměstíKoncert Gentle Elephant

Koncert kapely Gentle Elephant, která zahraje i svou píseň o klimatické změně. Poslechněte si nás na https://gentleelephant.bandcamp.com/

Událost na FB Facebook Web
Sobota 28. září
 (zobrazit akce tohoto typu)
 Vzdělávací Debatní 
09:00
Lipka - pracoviště KamennáKlimatický strom

Přednáška o významu stromů a přírodních zahrad v době změn klimatu a představení projektů v Jihomoravském kraji. Exkurze do nové přírodní zahrady U Řeky

Web
Kontakt pro média
Brno: Lucie Smolková <klimatickakoalice.brno@gmail.com>, 731 363 856
Praha: Vít Masare <vit.masare@gmail.com>, 607 786 013
Zdroj financování
Ke stažení
Rady organizátorům